ACA Programme 2017-2018 Season

2017

AUGUST

Sat 26 Clubs' Opening Day  
     

SEPTEMBER

Sat 2 Auckland Opening Day Takapuna
Mon 4 Arthur Ross (AC) Club event starts All clubs
Mon 4 Start Club Competition for Centennial Cup. All clubs
Wed 6 GC Handicap Doubles (9-14) 'B & T' Takapuna
Sat 9 Clubs' Opening Day (alternative day)  
Sat/Sun 23/24 AC Championship Doubles (graded) Takapuna
Sun 24 GC Handicap Doubles (Women's) Pakuranga
Sun 24 Daylight savings starts  
Sat 30 GC Handicap Singles (Senior) Pt Chevalier
     

OCTOBER

Sun 1 GC Handicap Singles (Junior) Pt Chevalier
Tue 3 GC Interclub starts All clubs
Sat/Sun 7/8 AC Open Championship Singles Carlton
Sat/Sun 7/8 GC Handicap Doubles (Junior) Henderson
Sat 14 GC Handicap Doubles (mixed partners) Pakuranga
Sun 15 GC Level Doubles Carlton
Tue 17 Auckland v Northland Whangerei
Wed/Sun 18/22 Northern Veterans Competition - CNZ Counties Manukau
Sat 21 Clubs may start AC Silver Badges
Sat 21 GC Handicap Singles Pt Chevalier
Sun 22 GC Handicap Doubles Pt Chevalier
Sat/Sun 28/29 ACA Centennial Cup Mt Albert
     

NOVEMBER

Sat 4 GC Handicap Doubles (10-16) "Scarbro" St Heliers
Sun 5 GC Handicap Doubles "Thomas Rosebowl" Mt Albert
Thu/Sun 9/12 GC North Island Championships Counties Manukau
Sun 12 AC Junior Singles Carlton
Sat/Sun 18/19 GC Grade Championships Pakuranga/St Heliers
Sat 25 GC Handicap Doubles Warkworth
     

DECEMBER

Sat/Sun 2/3 AC Arthur Ross Playoff Warkworth
Sat/Sun 2/3 Evelyn Page GC Handicap Singles/Doubles Orewa
Sat/Sun 9/10 AC Silver Badges Epsom-Remuera
     

2017

JANUARY

Mon 1 Clubs may start GC Gold and Silver Badges All clubs
Sat/Sun 13/14 Maygrove AC Handicap Doubles Orewa
Mon/Tues 15/16 Maygrove AC Championship Singles Orewa
Wed 24 GC Handicap Doubles Takapuna
Sat/Mon 27-29 Auckland Anniversary Weekend  
Sat/Mon 27-28 Upper North Island Team Event - AC Bay of Plenty
Sat/Mon 27/29 Upper North Island Team Event - GC Northland
     

FEBRUARY

Sat/Sun 3/11 AC World Championship Wellington
Tue 6 Waitangi Day
Tue 6 GC Graded Singles Epsom-Remuera
Wed 7 GC Handicap Singles Takapuna
Sat/Sun 10/11 AC Championship Singles (0-3, 4-9) Takapuna
Sat/Sun 10/11 AC Championship Singles (10-16, 18-24) Orewa
Sat 10 GC Graded Singles "Hammer Hardware" North Shore
Sun 11 GC Graded Doubles "Hammer Hardware" North Shore
Sat 17 GC Gold and Silver Stars Playoff North Shore
Sat/Sun 24/25 AC Handicap Doubles Pt Chevalier
Sat 24 GC Handicap Doubles (mixed partners) Pakuranga
Sun 25 GC Level Singles Carlton
Tue 27 AC Interclub starts All clubs
     

MARCH

Sat 3 Clubs may start GC Silver Badges All clubs
Sat/Sun 3/4 AC Veterans Doubles Carlton
Sat 3 GC Handicap Doubles "Auld Mug" Mt Albert
Wed/Sun 14/18 CNZ AC Invitations Epsom-Remuera, Takapuna, Carlton
Sat 24 GC Handicap Doubles "Harbinson" St Heliers
Sun 25 GC Graded Singles "New World" North Shore
Sun 25 AC Handicap Doubles Warkworth
Sat/Sun 31/1 AC Handicap Singles Epsom-Remuera
     

APRIL

Sun 1 Daylight savings time ends  
Sat/Sun 7/8 GC Handicap Doubles North Shore
Sat/Sun 14/15 AC Handicap Doubles Henderson
Sat/Sun 21/22 GC Silver Badges Pt Chevalier, Mt Albert
Sun 29/22 Smyth Tray - Auckland vs Counties Manukau Packuranga, Howick
     

MAY

Sat 5 Closing Day Orewa
Sat 19 GC Handicap Doubles (couples) Pakuranga
     

JUNE

Sat/Sun 2/3 RPM Mallets AC Handicap Doubles Pt Chevalier